Niemiecki regulator finansowy pęka w dół od nielegalnych bankomatów Bitcoin

Niemieckie organy nadzoru finansowego mocno zeszły na bankomaty Bitcoinów, które działają w kraju bez licencji.

BaFin Clampdown na bankomaty Bitcoinów nieposiadające licencji
Zgodnie z raportem Handelsblatta, niemiecki Federalny Urząd Nadzoru Finansowego (BaFin) zwrócił się do operatorów bankomatów Bitcoin, którzy pracowali w kraju nielegalnie. Tylko bankomaty BTC z licencją BaFin zgodnie z niemiecką ustawą o bankowości mogą funkcjonować w Niemczech.

Z raportu wynika ponadto, że operator bankomatów BTC pod nazwą „Shitcoins Club“ znalazł się pod nadzorem regulatora. Już w marcu BaFin nakazał Adamowi Gramowskiemu, dyrektorowi Shitcoins Club Bitcoin ATMs, zaprzestanie działalności w Niemczech.

BATMy Shitcoins Club są rozproszone w różnych częściach Europy, w tym w Hiszpanii, Włoszech i Polsce. Według ówczesnego niemieckiego strażnicy finansowej, Gramowski handlował na własny rachunek bez zezwolenia, stąd jego zamknięcie.

Podczas gdy wydawało się, że Gramowski wstrzymał usługi w Niemczech, Handelsblatt zauważył, że operator wznowił usługi w kraju. Niektóre z kiosków BTC ATM są podobno aktywne w takich miastach jak Offenbach, oprócz 16 działających w Niemczech kiosków BATM.

Tobie też może się to spodobać:
30 milionów dolarów w BTC i BCH przejętych przez niemieckie władze i FBI
Trybunał Federalny DC stwierdza, że Bitcoin jest formą pieniędzy.
Przełom? Banki USA mogą teraz świadczyć usługi kryptograficzne.

Tymczasem inni operatorzy w kraju wydają się być ostrożni. Jeden z dostawców, Ivan Mircetic, powiedział, że najnowsze przepisy BaFin są nadal mylące, a wymogi są trudne dla małych firm. Mircetic dodał, że operatorzy bankomatów Bitcoin w Niemczech obawiają się dalszego rozpadu sektora.

Całkowita liczba bankomatów Bitcoin w Niemczech według CoinATMradar wynosi 51, przy czym Monachium i Berlin mają największą liczbę instalacji. W skali globalnej liczba bankomatów BTC jest bliska 9 000, a 75% rynku kontrolują Stany Zjednoczone.

BATM Industry Could See Stringent Regulations

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez CryptoPotato w marcu, niemiecki regulator finansowy sklasyfikował krypto walutę jako aktywa finansowe, zgodnie z piątą dyrektywą w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy (5AMLD). Ponadto, depozytariusze kryptograficzni w kraju muszą uzyskać licencję od BaFin.

Raport opublikowany w czerwcu przez wywiad kryptoński CipherTrace ujawnił kradzieże, oszustwa i włamania kryptońskie, które w okresie od stycznia do maja 2020 r. wyniosły 1,4 mld dolarów. Z drugiej strony, 88% środków wysłanych przez amerykańskich użytkowników bankomatów Bitcoin było nadzorowanych.

Większość środków została wysłana na giełdy kryptograficzne „wysokiego ryzyka“, których odsetek zanotował „gwałtowny wzrost, podwajający się co roku od 2017 r.“. W sprawozdaniu CipherTrace stwierdzono ponadto, że BATM mogą być objęte nadzorem organów regulacyjnych, co wskazuje na bardziej rygorystyczne środki regulacyjne dla tego sektora.